Tajemství přírody – přednášky a promítání Michaela Fokta pro veřejnost i pro školy
Objevte svět přírody. Je to jediný prostor na Zemi, kde nic není náhoda a vše má svůj smysl. Série přírodovědných přednášek se vždy zabývá konkrétním fenoménem z říše živočichů nebo určitou zajímavou skupinou živočichů. Díky nádherným fotografiím se jistě nebudete nudit a poodhalíte úžasná tajemství, o kterých se vám ani nezdálo.
Už jste někdy potkali slony uprostřed africké savany? Nebo obří želvy na odlehlém ostrůvku uprostřed Indického oceánu? Je to povznášející pocit, o který se s vámi rádi podělíme. Jedinečná tajemství se však skrývají i v naší přírodě, kterou máme doslova u nosu. Věděli jste, že mravenci vynalezli zemědělství desítky milionů let před člověkem nebo že samečkové nenápadných žab skokanů na dva týdny v roce zmodrají jako zralé švestky? Na přednášce o milostném chování živočichů se kromě jiného dozvíte, proč to dělají.
- Jakým způsobem naše přednášky koncipujeme? Jednoduše. Připravujeme je jak pro veřejnost, pro školy, ale i pro firemní klientelu často na míru. To znamená, že buď zkombinujeme příbuzná témata nebo vytvoříme zcela originální přednášku. Vše závisí na dohodě a představě klienta. Dokonce je možné přednášku uskutečnit v anglickém jazyce. Na ceně se vždy domluvíme.
- Přednáška pro školy je připravená vždy na jednu vyučovací hodinu. Promítání se účastní buď jedna třída samostatně nebo je možné třídy spojit. Záleží vždy na možnostech a rozhodnutí školy, zda přednášku uspořádá v klasické učebně nebo třeba v tělocvičně. Cena pro jednoho žáka činí 70,- Kč. V jeden den jsem schopen uskutečnit dvě přednášky.
- Kdo tvrdí, že hodina přírodopisu nemůže být zábavná …
Podmínkou realizace přednášky je místnost, která umožní zatemnění oken. Uskutečnit je můžeme jak na promítací plátno, tak na interaktivní tabuli.
Svět přírody je nevyčerpatelná studnice zajímavostí. V současné době proto nabízíme téměř desítku témat odkrývajících životní tajemství nejrůznějších tvorů. Jednotlivé přednášky můžete objednávat buď prostřednictvím přihlašovacího formuláře nebo přímo na našich telefonních číslech či e-mailové adrese. Stačí si jen vybrat.
Přírodovědná přednáška: SEX VE SVĚTĚ ZVÍŘAT
Příroda in flagranti. Život je boj a to i v těch nejintimnějších chvilkách. Přiblížím vám neuvěřitelné detaily z nejstaršího konfliktu světa. Odkryji tajemství něžných námluv ve světě zvířat a poodhalím i sexuální delikty, jejichž pachatelů je příroda plná. Zjistíte, že na růžích nemají ustláno ani lidé, ani zvířata. Hezky zabalit a předat. Když se nápadník na první dostaveníčko nepřihasí s květinou nebo jinou milou pozorností, dává si hned na počátku časomíry vlastní gól. Pochopili to nejen muži, ale i mnoho jiných ženichů napříč živočišnou říší. A stejně jako muži přišli i oni na to, že sehnat něco skutečně hodnotného dá pořádně zabrat. Že by bylo lepší to trochu ošulit a samičku svých snů opít rohlíkem? Uvidíme, jestli se jim to nakonec podaří…
Každopádně – jiní pánové na ženění dělají možné i nemožné, aby se svým protějškům zalíbili. Nechávají si třeba narůst klepeta tak nesmyslně velká, že se s nimi ani nenajedí, ani neubrání před nepřáteli. Hlavně, že je dáma jejich srdce spokojená. Někdy však při námluvách doslova ztratí hlavu. A bez hlavy se žije hodně těžko a hodně krátce. Třeba samečkové kudlanek b o tom určitě mohli povídat své. Není však všechno zlato, co se třpytí. Ne každá nevěsta je ve skutečnosti samičkou a nejmodřejší žabák v tůni nenosí svůj šat proto, aby ohromil přicházející samičky. Chcete vědět víc? Pak je tato přednáška právě pro vás.
Přírodovědná přednáška: DOKONALÉ MASKOVÁNÍ
Příroda je plná překvapení. Létající listy, chodící větvičky nebo oživlé zubaté klády nejsou v divočině žádným překvapením. Od vychytralých živočichů se maskovacímu umění učí dokonce i armádní experti a fotograf přírody si nikdy nemůže být jistý, co ho během práce překvapí. Černobílé vězeňské pruhy sice vypadají nápadně, ale když jich je hodně pohromadě, prostě splynou v jednolitý vzor – což je dobrá zpráva třeba pro zebry. Jejich dekorativní kožíšek má však ještě jednu moc užitečnou vlastnost Během přednášky vám prozradím, jakou.
Někteří tvorové si zdobí tělo mořskými řasami, pískem či čímkoli jiným co kolem sebe najdou. Jiní si rovnou nechají výrůstky podobné řasám či větvičkám z těla vyrůst. Další všechno tohle klidně hází za hlavu a během lusknutí prstu přizpůsobí zbarvení svého těla místu, kde se zrovna schovávají. Ale konec konců – žádná barva, taky barva… Příroda je plná průhledných tvorů, kteří díky tomu snadno splynou s každým místem, kde se zrovna nacházejí. Nejlepší obranou je však útok. Spousta neškodných tvorů proto obdivuhodně napodobuje jiné živočichy, kteří jsou velmi nebezpeční a je to o nich všeobecně známo. Ostatně, poslouchejte, dívejte se a uvidíte sami.
Přírodovědná přednáška: ZVLÁŠTNÍ SMYSLY ZVÍŘAT
Podívejte se z vesmíru na naši planetu pouhým okem, kamerou citlivou na infračervené světlo nebo třeba přístrojem zaznamenávajícím magnetické pole. Pokaždé získáte zcela odlišný obraz. Která podoba Země je však tou pravou, skutečnou? Odpověď zní – žádná a všechny zároveň. Podobné je to i ve světě živočichů. Každý z nich vnímá své okolí zcela jedinečně a přesně tak, jak sám potřebuje. Pojďme nahlédnout do světů některých z nich.
Mezi větvemi pralesních stromů nebo americkým pouštním pískem se plazí oživlé termovizory, které jsou navíc ozbrojené smrtícím jedem nebo stejně silným a nebezpečným stiskem smyček těla. Draví ptáci dokážou z výšky stovek metrů zahlédnout nejen chutné hlodavce, ale i cestičky, které jsou pro nás neviditelně značené jejich vlastní močí. Chudinky myšky! Sloni používají „telefon divočiny“, díky kterému se dokážou dorozumět na vzdálenost desítek kilometrů, a obyčejní psi dokážou vyčenichat nejmenší trhlinu v plynovém potrubí zahrabaném několik metrů pod zemí. A také známky nemoci včetně nákazy covidem-19 dřív, než na to přijdou ty nejmodernější přístroje. A vy se snadno dozvíte, jak je to možné.
Přírodovědná přednáška: REKORDY VE SVĚTĚ ZVÍŘAT
Příroda připomíná jeden obrovský pestrobarevný olympijský stadion. Miliony závodníků přepínají své schopnosti až k hranici možného, aby dosáhli co nejlepších výkonů. Na rozdíl od atletů však za cílovou páskou nečeká zlatá medaile, ale trofej ještě mnohem cennější. Ten, kdo podá rekordní výkon, vyhraje svůj vlastní život. Alespoň na několik následujících chvil.
Disciplíny, ve kterých mezi sebou živočichové soutěží, jsou pestřejší než všechny sportovní soutěže dohromady. A také pravidla se liší. Někdy na celé čáře vyhrávají ti nejpomalejší, nejlínější nebo nejmazanější. Také rozhodčí by se ve světě zvířecích rekordů nejspíš neuživil. Jediným kritériem je přežít a zanechat v následující generaci co nejvíce potomků. Jakým způsobem toho každý dosáhne, je čistě na něm. A na nás je, abychom to společně obdivovali.
Přírodovědná přednáška: NEJNADANĚJŠÍ LOVCI
Pařáty, drápy či špičáky ostré jako dýky jsou jistě obávanými zbraněmi světa přírody. Probíhá zde neustálý boj o přežití. Kořist musí dnem i nocí unikat lovcům. I obávaní predátoři to však vůbec nemají jednoduché. Musejí neustále vylepšovat své schopnosti až do rekordních výšin, aby nezahynuli hlady.
Dramata neslučitelná se životem se odehrávají mezi stébly trávy i vysoko na obloze. Drobné tvory děsí osminozí lovci, kteří připomínají chodící zaměřovače a na kořist se vrhají skokem hodným tygra, nebo dravci ozbrojení živoucí verzí sklapovacích želez na medvědy. Žraloci se nechávají ke krvavým hodům navádět několikastupňovým systémem smyslů, který připomíná nejmodernější lokátory, a sokoli dokážou v trávě zaměřit malou myšku z výšky mnoha stovek metrů nad zemí.
Přírodovědná přednáška: VYCHYTRALÁ SOUŽITÍ
Spolu se to táhne lépe. Pochopily to nejen novomanželské páry u svatebního oltáře, ale i celé zástupy nejrůznějších živočichů. Uzavírají oboustranně výhodná spojenectví pod vodní hladinou, na souši a dokonce i v našich příbytcích. Díky jejich společnému úsilí vznikají ty nejúžasnější stavby zvířecího světa či vzájemné vztahy, které fungují lépe než nejspolehlivější aliance v lidské historii.
Že lidé vymysleli farmářství? Že si poprvé ochočili živočichy, aby z nich udělali hospodářská zvířata? Stačí se podívat na mravence a na jejich vztah s mšicemi, aby bylo jasné, že jsme se svými vynálezy už zase o pár desítek milionů let pozadu. Proč potřebují malé křehké krevety pestrou služební livrej, aby si na nich nesmlsli nejobávanější dravci korálových moří? Jak je to možné, že žahavá ramena mořské sasanky nezahubí nádherné rybky klauny, zatímco vše ostatní živé bez milosti zabíjejí? A proč vlastně mohou tak úspěšně bujet mořští koráli, tedy stavitelé útesů, které jsou vidět až z vesmíru? Prokažte menší míru prospěšného soužití, zajděte si na přednášku fotografa a novináře Michaela Fokta – a hned to zjistíte.
Přírodovědná přednáška: ČESKÁ PŘÍRODA
Naše příroda je plná nádherných a zajímavých živočichů. Při vycházce do lesa či na louku můžete potkat tvory pestré i maskované, malé i velké, chlupaté i s tvrdým brněním. Příslušníci naší či slovenské fauny dokonce lámou leckteré rekordy.
Někteří tvorové z našich luhů a hájů téměř nebo úplně vymizeli. Lidé se však naštěstí v poslední době snaží ze všech sil, aby se zase vrátili. To, že na ně zemědělci pohlížejí jako na škodnou, totiž neznamená, že nemají v naší přírodě svou nezastupitelnou úlohu. Občas se seznam naší fauny naopak rozroste, radost z toho však má jen málokdo. Invazní druhy jako nutrie, američtí raci nebo mývalové válcují místní druhy a roznášejí nemoci, se kterými si naši živočichové nedokážou poradit.
Přírodovědná přednáška: NEJVZÁCNĚJŠÍ KLENOTY PŘÍRODY
Naše příroda je plná nádherných a zajímavých živočichů. Při vycházce do lesa či na louku můžete potkat tvory pestré i maskované, malé i velké, chlupaté i s tvrdým brněním. Příslušníci naší či slovenské fauny dokonce lámou leckteré rekordy, což jim však nezaručuje nesmrtelnost. Ba naopak: Čím dál víc tvorů naší přírody se řadí mezi chráněné živočichy, o kterých je dobré se rychle něco dozvědět, než vymizí. Nebo právě proto, aby nevymizeli. Čím víc lidí si je zamiluje, tím větší budou šance na jejich záchranu.
Životní prostor mnoha nádherných tvorů se povážlivě zmenšuje. Vydejte se za poznáním těch, kterým už zvoní hrana. V Keni navštívíme poslední dva nosorožce svého druhu a zjistíme, jak se ještě možná dají zachránit. Poodhalíme tajemství nejzáhadnějších leguánů z ostrovů Fidži či ohrožených denních gekonů z ostrova Réunion. Srovnáme, jak na různých místech světa přistupují k ochraně mořských želv, na odlehlém ostrově Rodrigues navštívíme záchrannou stanici pro neméně majestátní obry souše a kousek na jih od Brna zjistíme, proč u nás chránění skokani ostronosí na jaře modrají jako zralé švestky.